Privikavanje na fiksnu protezu može biti izazovno.
Odjednom imate u ustima žice i bravice koje otežavaju aktivnosti kao što je pranje zuba koje ste do juče obavljali bez razmišljanja. Ali bez brige – uz malo vežbe i dosta discipline, i pranje zuba sa fiksnom protezom može da se nauči.
Najvažnije je da budete posvećeni, jer ako ste već odlučili da je vaš osmeh vredan nošenja proteze i svega što dolazi sa njom, ne smete sada da zapostavite ono što pokušavate da sačuvate – vaše zube.
Šta vam je sve potrebno za pranje zuba sa fiksnom protezom?

Pravilna higijena sa fiksnom protezom počinje od pravog izbora opreme. Iako možda zvuči komplikovano, postoji par stvari koje će vam značajno olakšati svakodnevno pranje zuba sa fiksnom protezom.
Mala napomena: Ovi saveti važe i ako nosite folije za ispravljanje zuba kao što su Invisalign ili ispravljate zube na bilo koji drugi način. Krenimo od osnove.
1. Četkica za zube – da li je bolje koristiti običnu ili električnu kada se nose proteze?
Električna četkica za zube je definitivno odlična opcija za pranje zuba kada nosite fiksnu protezu. Ona pravi brze i precizne pokrete kojima efikasno čisti zube i područja oko bravica i ispod žice, ali je poželjno da ste se već navikli na korišćenje iste i da znate pravilno da je koristite.
Sa druge strane, i obična četkica može biti jednako efikasna, ali se preporučuje da koristite četkicu sa mekim vlaknima. Četkice koje stomatolozi preporučuju su Curaprox-ove četkice, a kod ovog brenda se može naći veliki izbor proizvoda koji su namenjeni kao pomoć pacijentima tokom ortodontskih tretmana, odnosno pranju zuba dok se nose proteze.
Svakako jedan od razloga zašto je meka četkica bolja od četkice sa tvrdim vlaknima koju najčešće kupujemo u prodavnicama i marketima je zato što neće oštetiti proteze niti iritirati desni. Ove četkice dolaze sa većim brojem vlakana, što olakšava temeljno pranje zuba.
2. Interdentalna četkica – za čišćenje prostora između zuba

Interdentalne četkice možda nisu toliko popularne i za njih ne zna svako kao za obične četkice, ali su zapravo nezamenljive ako nosite fiksnu protezu. Sa njima se čiste ona mesta koja obična četkica ne može da očisti – prostor između žice i zuba, područje oko bravica, pa čak i između samih zuba.
Opet ćemo ovde pohvaliti Curaprox-ove interdentalne četkice jer su zaista praktične za korišćenje, ali slobodno koristite one koje možete da nađete kod vas. Ove četkice se obično prodaju samo u apotekama ali uvek ih možete naći i poručiti preko interneta.
3. Dentalni tuš

Iako nije obavezan, dentalni tuš može biti sjajna investicija i nešto što ćete verovatno nastaviti da koristite i nakon skidanja proteza.
Vodeni tuš, Water Pick, Water Flosser, su sve nazivi za istu stvar, a reč je o aparatu koji koristi snažan mlaz vode da izbaci ostatke hrane i naslage koje su se zadržale oko proteze.
Posebno je koristan za tinejdžere i osobe koje se muče sa korišćenjem konca za zube.
Kako pravilno prati zube sa fiksnom protezom?
Evo detaljnog vodiča koji možete pratiti korak po korak:

Priprema
Pre samog pranja, možete isprati usta mlakom vodom. Ovo će omekšati eventualne ostatke hrane i olakšati njihovo uklanjanje ako ste jeli lepljivu hranu ili grickalice.
Takođe pripremite sve što vam je potrebno – četkicu, pastu i interdentalne četkice. Možete koristiti pastu za zube koju inače koristite, ali se preporučuje da u sebi sadrži fluor, koji pomaže u jačanju gleđi.
Tehnika pranja
Počnite držeći četkicu pod uglom od 45 stepeni prema desnima. Ovo nije proizvoljan broj – ovaj ugao omogućava vlaknima četkice da dosegnu i očiste liniju desni, što je ključno za održavanje zdravih desni i izbegavanje upale desni.
Perite zube zonu po zonu – gornji desni deo, gornji levi, donji desni i donji levi. U svakoj zoni očistite sve površine zuba: spoljašnju koju vidite u ogledalu, unutrašnju prema jeziku ili nepcu i griznu površinu. Nežni kružni pokreti su najbolji jer tako temeljno čistite i masirate desni.
Nemojte žuriti – svakoj zoni posvetite barem 30 sekundi pažljivog pranja.
Posebno važno: detaljno očistite područje iznad i ispod ortodontske žice. Ovo je mesto gde se najčešće nakupljaju ostaci hrane, pa ako previše brzo perete zube verovatno ćete ga preskočiti. Zato je važno da četkicom pređete i ove teže dostupne delove, prateći liniju žice celom dužinom.
Upotreba interdentalne četkice

Nakon osnovnog pranja, uzmite interdentalnu četkicu. Ubacite je pažljivo ispod žice, između svaka dva zuba. Nežno je pomerajte napred-nazad nekoliko puta.
Osim što ćete očistiti sve što je zaglavljeno između zuba i sprečiti nakupljanje plaka, ovim ćete i blago masirati vaše desni te pospešiti cirkulaciju. Samo ne zaboravite da to radite nežno, jer neke interdentalne četkice mogu biti previše krute i grube.
Pranje zuba sa fiksnom protezom – kada i koliko često?
Stomatolozi preporučuju pranje zuba barem dva puta na dan (ujutru i uveče). Kada se nose fiksne proteze, to nije uvek dovoljno pa se preporučuje sledeća rutina:
Jutarnje pranje
Započnite dan temeljnim pranjem – ovo je vaše najvažnije pranje u toku dana.
Posvetite mu barem 3-4 minuta. Pranjem zuba ujutru uklanjate bakterije koje su se nakupile tokom noći i pripremate vašu usnu duplju za dan koji je pred vama. Možete koristiti i vodice za ispiranje usta, ali je preporuka da se oko toga konsultujete sa svojim stomatologom.
Najčešće se za pacijente sa fiksnim protezama preporučuju tečnosti na bazi hlorheksidina koji je odličan antiseptik, ali njih treba koristiti po preporuci stomatologa ili farmaceuta – jer mogu izazvati žućenje zuba.
Nakon svakog obroka
Da, čuli ste dobro – sa fiksnom protezom je poželjno prati zube nakon svakog većeg obroka. Ovo ne mora da bude toliko detaljno kao jutarnje pranje, ali je važno ukloniti ostatke hrane koji su se zadržali oko proteze.
Ako niste u mogućnosti da operete zube, barem isperite usta vodom ili koristite interdentalnu četkicu.
Večernje pranje
Ovo je vaše drugo najvažnije pranje zuba. Večernje pranje treba da bude jednako temeljno kao i jutarnje, možda čak i temeljnije. Zašto? Zato što tokom noći proizvodimo manje pljuvačke koja prirodno čisti zube, pa je važno da u krevet odete sa potpuno čistim zubima.
Pranje zuba sa fiksnim protezama u posebnim situacijama

Prvi dani sa protezom
U prvim danima nakon postavljanja proteze, vaše desni i zubi će verovatno biti osetljivi i stvarati vam neki vid nelagode ili bol. To je normalno. Počnite sa nežnijim pranjem koristeći izuzetno meku četkicu. Kako se budete navikavali na protezu, postepeno se vraćajte na normalnu tehniku pranja koju smo objasnili.
Nakon podešavanja proteze
Slično kao i prvih dana sa protezom, nakon svakog podešavanja proteze možete osetiti povećanu osetljivost. Ponovo, prilagodite pritisak pri pranju, ali nemojte preskakati pranje sve i po cenu da uzmete neku tabletu za bolove, ako je bol previše intenzivan.
Kada ste van kuće
Nosite sa sobom malu putnu četkicu za zube, interdentalnu četkicu i naravno pastu za zube. Možete ih držati u neseseru, rancu ili na poslu. Verujte nam na reč, svaki trud uložen u održavanje higijene će se isplatiti na duže staze.
Proizvodi i navike koje treba izbegavati

Paste za izbeljivanje zuba
Izbegavajte paste za izbeljivanje zuba dok nosite fiksnu protezu. One mogu dovesti do neravnomernog izbeljivanja. Delovi zuba ispod bravica ostaće u originalnoj boji, što će se definitivno primetiti i izgledati neujednačeno kada se fiksna proteza skine.
Tvrde četkice
Ovo smo već rekli, ali da ponovimo: Tvrda vlakna mogu oštetiti žicu i bravice posebno ako previše jako četkate, a takođe mogu iritirati desni koje su već pod dodatnim pritiskom zbog proteze.
Štetne navike
Izbegavajte grickanje olovaka, noktiju ili bilo čega tvrdog što može oštetiti protezu.
Takođe, određenu hranu ćete morati jesti malo pažljivije – tvrdo voće ili povrće je najbolje iseći na manje komade nego gristi. Ako volite da pijete smutije, uvek možete konzumirati namirnice i na taj način, a uz to ćete pospešiti svoje varenje jer nećete gutati velike komade hrane – što osobe sa protezama nesvesno rade.
Za kraj, da sumiramo…
Pranje zuba sa fiksnom protezom izgleda komplikovano na početku, ali sada kada znate kako i ako u to unesete malo volje i discipline, brzo ćete steći potrebnu rutinu.
Nekoliko brzih saveta za kraj:
- Budite nežni ali temeljni kada perete zube
- Bolje je odvojiti više vremena za pravilno pranje nego žuriti i preskakati
- Ako primetite da vam desni često krvare ili su bolne, konsultujte se sa svojim stomatologom ili ortodontom
- Redovno menjajte četkice (2-3 meseca ili ranije) – sa protezom se četkice brže troše
- Strpljenje, strpljenje, strpljenje – vremenom i pranje zuba sa protezom postaje lako i prirodno